Edith Wharton – Mihenk Taşı

M.TBu kadının her yazdığı okunur diyebilecek kıvama geldim. Mihenk taşı bir kadının nasıl sevebileceğini , sınırlarını , bir aşkın nasıl takipçi olabileceğini , bir adamın onurunu , insanı sorumluluklar ile vicdan arasında sıkışma ve tabi ki istekler lehine verilen yanlış kararları anlatıyor.

bir adam ki bir kadını sevmemiş olsun ama onun ününe ihtiyaç duysun , bir kadın ki onu sevmeyen bir adama yüzlerce mektup yazsın da onu kendine ilmek ilmek bağlasın . bir adam ki ona yazılan mektupları satışa çıkaracak kadar onursuz olsun da sonrasında vicdanı tarafından vurulsun . bir kadın ki kendinden sonraki sevgiliye kendinden parçalar bırakabilsin .

 

ünlü bir yazar olan bayan auby ölür ve ondan geriye kalan mektupları satışa çıkaran sevdiği adam bundan para kazanıp gününü gün ederken birden yaptığının ne kadar aşağılık olduğunun farkına varır yaşadığı bu ıstırap vicdani yük onu karısından, dostlarından ve her şeyden uzaklaştırır , bu süreç de uzaklaştıkça yakınlaştığı da aslında mektuplarını sattığı kadındır. karısı durumu biliyor mu diye düşünürken saklamaya çalışırken derin bir çukurun içine hapsolur.

yine her zaman söylediğim gibi insan psikolojisi üzerine çok iyi bir kitap olmuş. yazar öyle güzel özetlemiş ki hepimiz başımıza gelmeyen olayları anlatırken ahlak koruyucusu kesiliriz. erdemli bir insan oluruz ta ki elimize kullanılabilecek bir fırsat geçene kadar işte o zaman gerçekten erdemli miyiz değil miyiz anlaşılır. bu kitap işte yanlış kararı verip insani tutkularına esir olan bir adam ve onu deli gibi seven bir kadının hikayesi .

pek sevdim tavsiye olunur. en çok da kimsenin masum olmadığını herkesin gerektiğinde yanlış yollara sapabileceğini gösterdiği için .

bir alıntıyla bitiriyorum  bayan auby den gelsin ^^‘Korkusuzca sevin ^^

 

esen kalın efem 🙂

Edith Wharton – Mihenk Taşı” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s