İki Kız Kardeş – Edith Wharton

374890Bu yazarın daha önce masumiyet çağı kitabını okuyup paylaşmıştım. O kitaptan sonra  yazarı sevmiştim. Çünkü yazarın o insan psikolojisini böylesine başarılı aktarabilmesi pek nadir oluyor. Bu kitapta aynı diğeri gibi  başarılı. Öncelikle diğer kitapta da söylediğim gibi ben her şeyden önce bu serinin kapak tasarımına bayıldım . Böyle güzel kapakları görünce kitabı almadan edemiyorum .

gelelim konusuna iki kız kardeş isminden de anlaşılacağı üzere iki kardeşin hayat hikayesi üzerine kurulu . ufak bir dükkan işletip kıt kanaat geçinen kız kardeşlerin hayatı bir saat almalarıyla değişiyor. Eski sıkıcı hayatlarına bir renk geliyor saati satın aldıkları dükkanın sahibi adam kardeşlerin hayatına dahil oluyor. Bundan sonrası aşk üçgeni , fedakarlık, mücadele ve acı . Biri vaz geçecek diğeri sahip olacak.  Vazgeçen mutsuz olacak derken aslında hayatın hiç de bizim düşündüğümüz gibi olmadığını bizim yaptığımız planların belki de bizim için hiç de hayırlı olmadığını görüyoruz.

sonra insan psikolojisinin o tuhaf halini , sevmek ve bencillik arasındaki sınırı, yalnızlığı , zorluklarla mücadeleyi, fakirliği ve geçmişin tozlu sayfaları arasında insan manzaralarını buluyor insan.  Kısa ama etkili bir kitap . Bazen istediğimiz şey sahip olmak bizi mahf edebilir .  Güzel bulmadığımız hayatımız da , huzurumuz da aslında felaketlerden sonra kıymete binen birer mücevhermiş onu da anladım.

iki kız kardeş aşk uğruna birbirini kıskandıran , ve o aşk için çabalayan iki kadının bir sahtekar tarafından nasılda hayatlarının alt üst edildiğinin hikayesi . daha derinde de insan doğası, arzuları ve istekleri için nasılda kör olabildiğinin hikayesi .

oldukça sevdiğim bir kitap oldu. Psikoloji sevenlere tavsiye olunur . hele tarihi kitapları sevenlere amerikanın geçmişine güzel bir yolculuk vad ediyor.

benden şimdilik bu kadar esen kalın efem 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s