Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya

ty

hint sinemasından devam ediyorum . Barfi yi izledikten sonra sinema tutkumda geri dönüp beni rahatsız edince hafta sonuna bir hint fimi daha sığdırdım. aamır khan hayranı olarak tabi ki seçimim rang de basanti oldu . film aslında bu günlerin gündemine de çok uyuyor. dünyanın her yerinde yolsuzluk var bunlardan biri de hindistan . bakan ve yolsuzluk kelimeleri her ülke vatandaşına aynı şeyi ifade ediyor 🙂

sue ,ingiltereden kalkıp hindistana bir belgesel yapmaya gider. amacı büyük dedesinin günlüğünde yer alan bir grup gencin öyküsünü anlatmaktır. bu beş genç zamanında ingilizlere baş kaldırmış özgürlük uğruna savaşmış ve bu uğurda ölmüşlerdir. sue da belgeselinde oynayacak gençler aramaya başlar onları bulur da başlangıçta umursamaz içki dans ve alemden başka bir şey düşünmeyen bu gençler zamanla kendilerini kaptırıp umursamaya başlarlar. farklı da olsa arkadaşlıkları gelişir. ve günün birinde bize dokunmayan yılan bin yaşasın dilen gençlerden birine yılan dokunuverir.  işte o zaman yılana karşı başkaldırı başlar.

film vermek istediği mesajları ile övgüye değer ama çok başarılı değil . her şeyi öyle güzel de ifade edemiyor. yanlışlara düşebiliyor. başlarda sıkıcı olsa da finali uğruna izlenmeye değen ayrıca vermek istediklerini düşünmek adına mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri .

yine de bana bir barfi nin verdiği duygu yoğunluğunu yaşatamadı o kadar ağlatmadı da  🙂

severek izlenecek bir film daha diyor ve kısa kesiyorum .

esen kalın efem 🙂

not : sarı hindu dilinde fedakarlık demekmiş .

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s