Spellbound Ve Double Indemnity

Spellbound diğer adı ile the house of Dr. Edwardes türkçeye Öldüren Hatıralar olarak çevrilmiş 1945 yapımı Alfred Hitchcock filmi.  Baş rollerinde ise Ingrid Bergman ve Gregory Peck var. Gregory Peck için söyleyebileceğim tek şey yanlış zamanda doğmuşum , onun gençlik halleri beni benden alan şeylerden biri. Bayan oyuncu için ise söyleyecek söz bulamıyorum malum harika bir oyuncu.

Konusuna gelirsek yönetmen salvador dali ile çalışmış , kendisine psikanaliz konusunu almış , freud’un yaklaşımına el atmış.

Psikatrist bayan doktorumuz ve kliniğe yeni gelen doktor beyimiz arasında bir yakınlaşma olur fakat doktor tuhaf davranmaktadır. Anthony Edwards olarak bilinen kişi aslında hafızasını kaybetmiş biridir. yerine geçtiği doktora ne olduğunu da kimse bilmemektedir. polisler onun öldürüldüğünü düşünür ve suçlu da bellidir fakat bayan doktorumuz psikanaliz yöntemi ile doğruyu bulmaya kararlıdır.

filmin gerilim kısmı fazla değildi bazı sahneler dışında çok da etkilemedi . oyuncuları ve atmosferi bir de yönetmenini hesaba katarsak film için kötü bir şey söylemek haksızlık olur. kadının her şeyi benden sonra anlaması da sinir bozucu her şey ortada ama bizim doktorumuz nedense hiç fark etmiyor. neyse efem güzel ve özel filmler arasına girebilir diyerek kısa kesiyorum .

ikinci film yani çiftte tazminat  bu filmin bir film noir yani kara film olduğundan bahsedelim önce. Bu kara filmlere fena sardım ben . Çok fazla bilgi olmasa hepsini buraya yazardım ama isteyen vikipedi den bile bir sürü şey öğrenebilir. ben fazla sıkmadan filme geçeyim . 1944 yapımı , gerilim , suç  türünde yönetmenliğini Billy Wilder yapmış. oyuncu kadrosunda Barbara Stanwyck, Fred Macmurray, Porter Hall, Edward G. Robinson ve Byron Barr var. 6 dalda oscara aday olan film ne yazık ki hiç birini kazanamamış. İmdb Top 250 Listesinde mevcut olan film almış olduğu puan ile 54. sırada.

Barbara Stanwyck, müthiş oyunculuğu ile femme fatale örneği gösterdiği bir film olma özelliğini de taşıyor.

Bu film ile ilgili söylenecek çok şey var, birincisi bir film başı sonu belli iken nasıl insanı meraklandırır , ikincisi bir filmde oyunculuklar bu kadar mı gerçekçi olur, üçüncüsü bütün karakterlerinin kötü olmasına rağmen onları destekleyen seyirci kitlesi nasıl yaratılır. aslında söylenecek çok şey , sorulacak çok soru var ama kısa da kesmek gerek 🙂

Çevrim yılını düşünürsek zamanını göre çok iyi bir iş çıkarmışlar. konusu ise kısaca şöyle bir sigortacı günün birinde bir eve gider , orada tanıştığı güzel kadın ona kocasına kaza sigortası yapmasını sonrada onu ortadan kaldırarak parayı alıp birlikte olmayı teklif eder. planlar yapılır. sigortacı daha çok para almak için özel bir sözleşme ile çiftte tazminat alınmasını da sağlayacak bir sözleşme hazırlar. her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanır, planla da güzel bir plandır, her şeyin kusursuz olduğununa kanaat getiren çiftimiz planı gerçekleştirir sonrası mı sonrası filmde yer almakta.

diyalogları ile cezbedici olduğu kesin ve insan psikolojisine getirdiği bakış açısı da inkar edilemeyecek kadar doğru ama bir o kadar da üzücü çünkü fırsatını bulan bir insan her şeyi yapabilir cinayet dahil . kara atmosferi ve kötü karakterleri ile zevkli bir film. bir tek noktasını tam kavrayamadım , bizim sigortacının sonunda yaptığı hamle ne içindi , daha makul bir şeyler yapabilirdi diye düşünmekteyim. ha bir de kimsenin kimseye güvenmediği o çelişkili durumlarda yaşanan akıl karmaşası, güvensizlik ve bunalım da çok iyi yansıtılmış .

demem o ki bu film izlenir arkadaş zaten yüksek de bir puanı var pişman olmazsınız . bende bundan sonra kendimi kara filmlere adıyorum galiba 🙂

esen kalın efem 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s