The Night Of The Hunter – Avcının Gecesi

holivud klasiklerinden biriyle devam edelim .The Night of the Hunter, yönetmenliğini Charles Laughton ‘ un yaptığı; başrollerinde Robert Mitchum, Shelley Winters ve Lillian Gish’ in yer aldığı 1955 ABD  yapımı bir kara filmdir. Davis Grubb’in romanından uyarlanarak sinemaya aktarılmıştır.

siyah beyaz filmlerin o sanatsal görüntüleri arasında kaybolduğum filmlerden biridir bu film. şiirsel bir anlatım değil belki ama bir ressamın tablosu gibi sahneler yok değil.  bir plato da çekildiği varsayılırsa hele de o göl sahneleri oldukça başarılı . gerilim hissi , avcının yaşlı kadınla söylediği ilahi sahnesi ve fotoğraflık  görselliği ile neden listelere girdiğini anlamak zor değil.

hikaye çaldığı paraları çocuklarına emanet edip yakalanan bir adamla başlıyor . çocukları sıkı sıkı tembihlemiştir  paradan annelerine bile bahsetmeyeceklerdir.  idam cezasına çarptırılan adamın koğuş arkadaşı da bir sürü dul kadını öldüren sapkın bir rahiptir. çok uğraştığı halde paranın yerini öğrenemeyen rahip hapisten çıkınca soluğu çocukların yanında alır . anneyi ikna eder onunla evlenir . çocukları da para ile ilgili sıkıştırmaya başlar. erkek çocuk fazlasıyla zekidir ama ona kimse inanmaz üstelik rahip annesini de öldürünce kız kardeşini alıp kaçmaktan başka şansı da kalmaz . böylece kovalamaca başlar.  senaryosu çok basit olsa da iyiyle kötünün mücadelesini anlatan sıradan bir film olsa da hem o muhteşem avcı karakterini canlandıran mükemmel oyunculuk performansı için hem de o görsellik için izlenmeye değer diyorum .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s