İpek Yolu Çocukları

Ben bu filme şans eseri televizyonda denk geldim. Biraz bakayım dedim ama öyle çekti ki beni bırakamadım. Ben genellikle sinemayı eğlence olarak algılarım. Hani dertlerimizden biraz uzaklaşmak için film izlerim. Son zamanlarda bunun pek de güzel bir şey olmadığına kanaat getirdim yani sinema sadece eğlendirmemeli insanın gözünü de açmalı . Sinema salonlarına dolup bir kaç saatlik mutluluk satın alıyoruz ya , hani kendimizi o karakterlerini yerine koyup , onlar mışız gibi farz ediyoruz , fantezi satın alıyoruz , onlar mutlu olunca mutlu olup filmden yüzü gülerek çıkınca sanki oradaki gibi o büyülü hayal ama bir o kadar sahte dünyadaki hikayelerin bizim de başımıza geleceğini umut ediyoruz ya , hani kendimiz kandırıp süper güçlerimiz varmış gibi , çok zenginmiş gibi  vs. hayal ediyoruz ya işte bunlar da bir yere kadar olmalı , sinema biraz da gerçeği anlatmalı , biraz da yol göstermeli , kimsenin duymaya cesaret edemediklerini haykırmalı , sinema biraz da gerçeğe ışık tutmalı .  nerden mi geldik buraya onu diğer yazıya bırakıyorum gelelim bu filme .

filmin konusu gerçek hayattan alınma imiş. yani gerçekten baş roldeki o gazetecinin hayatından esinlenilmiş . bunu duymak bile tüylerimi diken diken etti. film  çin –  abd ortak yapımı , ımdb puanı 6,9  – 114 dakikalık – dram , savaş türünde bir film. savaş filmi ama öyle içinizin kaldıramayacağı sahneler koymamışlar vermek istediklerini midemi bulandırmadan da yapmışlar bu çok önemli çünkü bir savaş filminde olabilecek sahnelerin hepsine dayanabilecek bir bünyem yok.

konusuna gelirsek 1937 yılı george hogg adlı ingiliz gazeteci japonların , çin işgali sırasında görev için şangay’a gider. Nanjing katliamına tanık olur. japonların onu öldürmesine ramak kala biri tarafından kurtarılır. kurtarıcısı chen onu bir yetimhaneye gönderir. george tek kelime çince bilmezken onları anlamaya çalışır hem çince öğrenir , hem de çocuklara ingilizce öğretir. başlarda kabul görmez ama sonra düzenini kurar çocuklar için bir koruyucu gibidir, bir baba gibidir , onlarla ilgilenir. filmin savaş gibi acımasız bir olguyu anlatırken çocukların bu zalimlikten kurtulması için uğraşan bir adamın hikayesi sizi derinden etkiliyor. bir tarafta japonlar diğer tarafta milliyetçiler ve koministler nereye dönse bir kapana sıkışmış gibidir , o çocukları savaştan uzak tutmaya çalışırken diğerleri çocukları asker olarak almak istemektedir ve george ‘un tek bir çaresi vardır onları çok uzaklara kaçırmak.

başlarda japonyaya giden biraz da japonca bilen george , japonların zalim olmadığına inanır , arkadaşına onlarda savaş istemiyor der ama anlar ki savaşa millet işi değildir . herkes ama herkes savaşta zalimdir. değil ki çinliler en masum millet ama bir yeri işgal eden , güçlü olan hep zalim olandır. japonlar da burada her milletin savaş sırasında düşmanına yaptığını yapıyor çok acımasızca , zalimce ama gerçek .

ve o ingiliz gazetecinin kaçıp gitmek yerine kalıp ,çocuklar için mücadele etmesi . çok sıradan hayatlar yaşıyoruz hiç birimiz böyle bir kahramanlık gösteremez ve hayatlarımız ne kadar değerli acaba ?  george buna değdi diyordu, hiç pişman değilim.  yaptığı çok güzel bir şey.   bir batılı olması veya misyonerlik falan hepsini bir kenara bırakıyorum yani olumsuz yanları görmezden gelerek sonuçta hayat kurtardı. bir savaşta bir çocuğu kurtarmaktan daha değerli ne olabilir ki .

hep merak ettiğim konu japonya o küçücük ülke nasıl koca çin ‘i işgal etti. bunu cevabının bir kısmı burada , çin in fakirliği ve savaşacak güçte olmaması , bölünmüşlük sivil savaş , milliyetçiler ve koministler , ve bütün acıları unutturacak olan afyonun yaygınlığı. bir de chen in söylediği sözler : çinliler katlanmaya alışmıştır, buna o kadar alışmışlardır ki çin ‘in eski adı acılar denizidir.  onlar için gelecek yoktur , onlar bir geleceği hak ettiklerine inanmazlar.

aksiyon sahneleri olmayan , bir savaş filmine göre durağan , dram ağırlıklı  bir film ama insani yanınıza dokunacak kadar da iyi bir film. benden bu kadar yeter çok gevezelik ettim . kaçtım efem .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s