The Breakfast Club – Kahvaltı Kulübü

kahvaltı kulübü 1985 ABD yapımı bir film. adından sıkça bahsettiren film bir lisede  cumartesi günü ceza olarak okula gelmek zorunda kalan beş gencin tüm gününü anlatan bir film. gençler çok klişe karakterler güzel kız , sporcu , inek  , serseri ve silik kız vs. hepsinin bir etiketi var. hepsi pazartesi günü bu etiketin dahil olduğu gruptan kişilerle sıradan hayatlarına dönecektir ama o cumartesi farklı geçer.

bu beşi aynı yerde tıkılıp kalır birlikte geçirdikleri her dakika onları bir birine yaklaştırır kavga ederler, birlik olurlar, eğlenirler ve sırlarını paylaşırlar 95 dakikanın hepsi sadece bir günü anlatır o da sadece diyaloglardan ibarettir. değişik bir film . gençlerin bakış açısı , sistem ve hayata dair eleştiriler , yetişkinlere karşı tutumlar ve onları haksız bulma halleri , asilik , her şey bu filmde var. üstüne bir de aşk var filmin sonunda iki de çift oluyor bir de o kızın değişimi var yeni hali pek güzel oldu. neden oraya geldiklerini anlattıkları o sahneler çok iyiydi.

bu bir gençlik filmi ama sıradan gençlik filmleri gibi değil onları sadece aşk peşinde koşan budalalar gibi göstermiyor hepsinin hayata dair bakış açıları istekleri umutları ve kusurları var. üstelik bunu anlatırken yalın bir yöntem kullanmış öyle abartılar yok hepsi klişe insanlar işte. hayatta olabilecek insanlar .

film daha çok gençler ve onları anlamayan, onları çok fazla etkileyen, bir çemberin içine tıkmaya çalışan yetişkinler , onların aileleriyle ilgili . gençlerin sorunlarının temelinde aileler var dedirten bir film . tabi bu amerikan filmi olunca hak vermiyor da değilim hepsinin sorunlu olması bit yana aileleri onlardan daha sorumlu .

seksenli yılların iyi filmlerinden biri . müzikleri de güzel  örneğin Simple Minds – Don’t You (Forget About Me)

çok da uzun olmayan bu filmi tavsiye ediyor ve kaçıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s