” Kontes ” Ah Gençlik Ah

uzun zamandır film yazmıyordum bu yüzden film yazılarına devam edelim . Kontes değişik bir senaryoya sahip karanlık bir film. tarihi olmasının yanında karanlık ve gizemli havası ilgi çekiyor.  kontesin hayatı daha doğmadan bellidir çok zengin bir ailenin kızı olarak büyütülür. protestan olan kontesin kiminle evleneceği de bellidir tabi ama o bir köylüye aşık olur hamile kalır . daha on beşinde çocuk sahibi olur fakat annesi bebeğini ondan alır . onu hiç görmez bile. kontes daha çocukken merhamet duygusundan habersiz soğuk bir insan olarak yaşar. bu yüzden sevdiği adam öldürüldüğünde veya bebeği ondan alındığında unutabilir .

iyi bir evlilik sahip olduğu zeka ile işletilen mülkler sayesinde üç çocuk sahibi bir kadın olarak kralın bile onan bir servet borçlu olduğu güçlü bir soyludur.  hakkında tuhaf inançları olduğuna dair söylentiler çıksa da hayatı iyi gitmektedir fakat kocası ölünce kontes genç bir adama aşık olur. onunla sürdürdüğü aşkı çok güzel giderken genç adam nişanlanmak için onu terk eder üstelik 17 sinde bir kızla. kontes artık delirmenin eşiğindedir . yaşlı olduğu için sevdiği adamı kaybettiğine inanır ve bir gün tesadüfen kafasını yardığı bir hizmetçi sayesinde kanın onu gençleştirdiğine inanır. ondan sonra da ardı arkası kesilmeyen genç kız cinayetleri başlar.

kızların kanı için ölümüne kimseden ses çıkmaz fakat bunları izleyen zeki bir adam her şeyi planlamış kontes in servetine konmak için onu ihbar eder. film boyunca kontes in delirdiğine şahit olduk , en başından beri acımasız biri olduğuna da ama ayrıca onun için yapılan planlar ve hileler ile nasıl zora düştüğüne de belki de kontes hiç bir zaman kan için insanları öldürmedi dedirtecek ince detayları ile öyle de olabilir böyle de hikayenin aslını kimse bilmiyor demek istemişler sanki.  istense farklı düşünülebilinir her ikisi de olabilir kontes bir cani de olabilir bir masum da fakat filmimiz de bir cani . genç kızları güzelleştiğine inandığı için öldüren bir cani.

kontes insanı çok fazla felsefik düşünceye de salıyor mesela onun savaşta insanları öldürseydim kahramana olurdum ama şimdi canavar olarak görülüyorum oysa bende sadece onlar gibi öldürdüm dediği sahneler ve inançlı bir insan olmaktan çıkıp dini inanışını terk ettiği yerlerde fazlaca düşündürüyor.

ve güzellik sonsuz gençlik , kontesin yaptığı yanlış bariz bir yanlış ama istediği o kadar büyük bir suç değil kim istemez ki gençliği , doğanın dengesi falan kim dinler bunları kırış kırış ellerine baktıkça yüzleştiği gerçek varken üstelik her istediğine sahip olabileceği sınırsız bir servetle istediği tek şeye sahip olamamak insanı delirtmez mi ? kim yüz çevirebilir gençlik pınarını bulsa , kim karşısında dik durabilir sonsuz gençlik hayalinin ? gençliği arzulamak suç değil asıl suç aşk yüzünden çıldırıp insan öldürmek kontesin gençlik merakı anlaşılabilinir ama öldürme hissi , acımasızlık  işte bu anlaşılamaz . cinayetin hiç bir türlüsü anlaşılamaz ki .

bu film o karanlık havası , verdiği mesajları , gizemli oluşu , size yazdıracağı türlü türlü senaryoları , felsefik yaklaşımları ,ve gençlik uğruna yapılan akıl almaz davranışları ile  değişik ve düşündürücü . tavsiye olunur efem 🙂

” Kontes ” Ah Gençlik Ah” üzerine 4 düşünce

  1. Bütün bloğunuzu inceledim bir insanla bu kadar mı aynı zevklerimiz olur emin olun bu yaşıma kadar pek çok arkadaşım oldu bu kadar zevklerimin uyuştuğu sadece bir tane yakın dostum var sizin izlediğiniz çoğu film ve diziyi ve elbete kitabı ben de zevkle okudum bazıları kenarda köşede kalmış şeyler üstelik 🙂 dile getirmek istedim sadece

    • bu çok benzeme olayını blog da çokça yaşıyoruz 🙂 çok da sevdiğim bir şey aynı zevki paylaşan insanların bir araya gelip sohbet etmesine imkan veriyor blogu bu yüzden açmıştım sayesinde bir sürü blogger ile tanışım buluşup muhabbet etmişliğim vardır benzemek bazen insanı çok rahatlatıyor anlattığın şeyleri sevdiğim şeyleri seven senin gibi birilerinin olması çok güzel 🙂

      bu arada HOŞ GELDİN 🙂

  2. Bir ara seri katil olaylarına takmış fazlaca araştırma yapmıştım o sırada en dikkat çeken hikaye buydu benim için.Gerçekten böyle bir şeye inanmış olması ve yapması tüyler ürpertici !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s