Cenneti Beklerken – İLGİNÇ –

Nakış donmuş bir hayalin resmidir.

Geçenlerde arkadaşlarımla buluştum. Çok eğlenceli zaman geçirdik. Lise arkadaşlarıyla olmanın en güzel yanı onların sizi çok iyi tanıması her halde. Sohbet bir şekilde filmlere geldi. Çenem düştü çok konuştum derken sanat filmleri falan konu konuyu açtı kankam işte böyle de bir film var . Sen kesin izlemelisin Serhat Tutumluer oynuyor dedi.  Kendisi Serhat Tutumluer i ne çok  beğendiğimi bilir. Tabi ben bunu duyar duymaz izlemeliyim dedim. Filmden bahsettikçe merakım arttı. Yalnız Serhat Tutumluer için izlemeye başladığım film öyle ilginç çıktı ki filmi sevdim .

Çok değişik bir film nerden başlasam bilemedim. Öncelikle kendine has bir havası var. Görselliği çok güzel . Türk filmlerinde genelde bu öğeye pek dikkat edilmez ama burada masalsı anlatımı yanına görsellikle bir şölen inşa edilmiş.  Nakkaşlık olunca işin içinde resim sanatından ,sanatçıdan ,sanatçının iktidarla ilişkisinden ,sanat ve toplum ilişkisinden bir sürü şeyden bahsedilmiş. Bunun yanında osmanlıdan ,taht mücadelesinden , köle tüccarlarından , devşirmelikten ,kervansaraylardan , anadoludan bahsedilmiş. Ekstrasında bir de aşk hikayesi oldu mu film kendini bulmuş. Müzikler ise bu işi tamamlamış o dingin ,mistik havaya işleyen müzikler her sahneyi birbirinden değerli kılıyor. Tasavvufi yanını da unutmamak lazım.

İnsanların adalete olduğu kadar güzelliğe de ihtiyaçları var. Ekmek gibi sanatta lazım.

Konuya gelirsek nakkaş eflatun efendi bir gün vezir tarafından bir frank resmi yapması için anadoluya gönderilir. Çırağı o gelene kadar rehin alınır. Nakkaş eflatuna  vakti zamanında kardeş katlinden ispanya kaçmış ve geri dönüp isyan başlatan bir şehzadenin resmini yapmasını söylerler. Böylece kesilen kelle çürüse de resim kalacaktır. Eflatun efendinin isyan dolu anadoluda başına gelmeyen kalmaz. Eşkıyalar tarafından saldırıya uğrayan bir ticaret kervanından kurtulan leyla ile de işler iyice karmaşıklaşır. Velhasıl izlenilmesi hoş bir film.  Ayrıca aşırı korkak nakkaş karakteri hikayeyi inadırıcı kılmış. Gerçekte de bir insan korkar bence . Öyle cesur olmak falan hikaye .

Sahip olamayacağın şey bağlanmayacaksın.

O kadar Serhat Tutumluer dedim falan ama oyuncu kadrosu çok geniş. Ayrıca osman efendiyi oynayan oyuncu da çok başarılı. Ben bu karakteri ilginç buldum. Türk filmi izleyeyim diyorsanız buyurun buradan yakın.

Not : O  aynaların gizemini çözemedim acaba bir anlamı varda ben mi bilmiyorum? Bir de yönetmenine baktım işletme mezunu çıktı .

Cenneti Beklerken – İLGİNÇ –” üzerine 7 düşünce

 1. Derviş Zaim Türkiye’nin çıkardığı en iyi yönetmenlerdendir (: Görsel meta kullanımı herzaman beni tatmin eder. Bu filmde de Sanat yönetmeni çok sağlam iş çıkarmış ve ortaya çok hoş bir masal çıkmış. Antalya2da yaşıyor olmanın en güzel yanı bu filmleri ortaya çıkaranlarla aynı salonda filmleri izliyor olmak, ardından akla takılan her soruyu birebir sanatçılara sorabilmek.

  Cenneti beklerken hoş bir hikaye izlenmelidir …

  • ben yönetmenin daha önce hiç bir çalışmasını izlememiştim. bu ilkti ve beğendim . üstelik araştırınca işletme mezunu olmasına çok şaşırdım.
   diğer filmlerini de izlerim artık.

 2. ilk Tavutta Rövaşata’sını izlemiştim bu usta yönetmenin sonra bu filmi sonra da Nokta’yı bir iki filmini izlersen görsel ögelerin mekan ve renk kullanımın yönetmenin tarzı olduğunu anlarsın hemen bu yönüyle çok severim Derviş Zaim’i.Ayrıca diğer filmlerini de kesinlikle tavsiye ederim.Bu filme gelirsek ah çingu bu kadar mı benzeriz ben yönetmenden ziyade Serhat için izlemiştim bu filmi bu adamın her oynadığı şeyi izlerim huyum kurusun Bence rolünde mükemmldi o kadar iyi oynamıştı ki tırsak halleri sinirimi bozmuş karakterine acımıştım 🙂 tabi diğer oyuncullarda aynı şekilde.Dediğin giib filmde o kadar çok şeye değinilmiş anlatılmıştı ki sanırım tek bir an bile eeee diyesim gelmemişti
  aynalara gelince bence bu yazıyı oku ben çok beğenmiştim.
  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:nv6xqIkv9csJ:uzaktopraklarda.blogspot.com/2007/01/cenneti-beklerken.html+cenneti+beklerken+aynalar&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

  • yazı için sağ ol canım. gerçekten çok güzel filmdi ben diğer tavsiyelerini de izlerim artık. benzemek konusuna gelirsek ingiliz edebiyatı hint fimleri falan gerçekten çok benziyoruz. son yazdığı hint filmini de çok merak ettim çok güzel anlatmışsın ilk fırsatta izleyeceğim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s